Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczcili ofiary Holocaustu i upamiętnili 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim biorąc udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2024” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, której od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”. Podkreśla ono siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Klasy 7 i 8 zapoznały się z animacją ”Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartą na motywach książki Hanny Krall. Narracja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści.
Młodsi uczniowie obejrzeli film na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest". Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Dzieci wraz z bohaterką filmu Krysią odbyły podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
Pokazom towarzyszyły pogadanki na temat kultury i dziedzictwa żydowskiego, sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej, życia w getcie, przebiegu powstania i motywów postępowania jego uczestników. Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, młodzież własnoręcznie przygotowała papierowe żonkile. Kwiaty zostały rozdane uczniom i nauczycielom, aby okazać szacunek Żydom, którzy mimo świadomości pewnej śmierci zdecydowali się chwycić za broń, aby umrzeć z godnością, nie jako ofiary, ale ludzie dumni, przekonani o własnej wartości.
Żonkile, symbol akcji, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez resztę swojego życia pielęgnował pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Marek Edelman w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Dziś kwiaty te mają symbolizować pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną one w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim.
Udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” umożliwił naszym uczniom poszerzenie wiedzy o tragedii 6 milionów Żydów w czasie II wojny światowej. Był także lekcją szacunku i empatii. Wiedza o Holocauście powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, by pamiętając o tragedii kreowały przyszłość wolną od nietolerancji, uprzedzeń i nienawiści.