Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  uświadamia nam jak ważny jest nasz język ojczysty.

Bez polskiego by nas nie było, język pozwala nam pamiętać  o naszej historii, kulturze, tradycjach oraz obyczajach. W trudnych czasach, to właśnie język pozwolił przetrwać polskości. Dlatego powinniśmy używać go poprawnie, dbać o niego, a także cieszyć jego pięknem.  Kilka ważnych zasad:

  • zwracaj uwagę na interpunkcję, zapomniany przecinek może zmienić znaczenie Twoich słów.
  • szukaj polskich odpowiedników dla zapożyczeń z innych języków. W komunikacji elektronicznej posługuj się poprawną polszczyzną i znakami diakrytycznymi.  Znaki diakrytyczne to dodatkowe oznaczenie graficzne dodawane do litery, zmieniające jej brzmienie. Litery ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż - to jedne z najbardziej charakterystycznych wyznaczników języka polskiego. Jednak bardzo często pisząc wiadomości, wysyłając maile czy SMS zapominamy o tych znakach, warto starać się zwracać na to uwagę.
  • wśród błędów językowych możemy wyróżnić ortograficzne, gramatyczne, leksykalne, stylistyczne i interpunkcyjne. Jeśli masz wątpliwości co do poprawnego zapisu, sięgaj do słownika. W bibliotece jest dużo różnych słowników pomagających w nauce języka polskiego. W styczniu zostały zakupione nowe słowniki ortograficzne, wyrazów bliskoznacznych, wyrazów obcych oraz słowniki związków frazeologicznych. Korzystanie z takich książek może być niezwykle pomocne, wszak język polski to jeden z najtrudniejszych języków świata.

Z biegiem czasu język się zmienia, niektóre słowa znikają, nie tyle ze słownika, co z mowy codziennej. Inne powracają obdarzone nowym znaczeniem. Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Po raz pierwszy odbył się w 2016 r. w ramach inicjatywy związanej z projektem „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe czy nawet cieszyć się największą popularnością. Dlatego też wśród propozycji pojawiają się takie, które od dawna znajdują się w słowniku języka polskiego, np. masny, dzban, sztos czy prestiż. Poniżej wyniki rozstrzygniętych konkursów z ubiegłych lat:

2016 – sztos,

2017 – xD,

2018 – dzban,

2019 – alternatywka,

2021 – śpiulkolot,

2022 – essa.

Polszczyzna nie jest łatwa, błędy zdarzają się każdemu z nas. Dlatego aby, jak pisał Juliusz Słowacki, „język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…)”, warto dbać o poprawność językową na co dzień. To łatwiejsze, niż myślisz!