Gry planszowe to doskonała alternatywa dla telewizji, komputera czy smartfona. Planszówki to również świetna opcja do spędzenia czasu wolnego w gronie całej rodziny. Warto zauważyć, że gry planszowe nie tylko bawią, ale również wpływają na rozwój wyobraźni, uczą podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie, przewidywania oraz wpływają na rozwój umiejętności społecznych i interpersonalnych.


 

W ramach zajęć świetlicowych dzieci z klas pierwszych mogły stworzyć wspólną grę planszową. Każdy chętny uczeń na początku musiał wykonać swój własny indywidualny pionek, który później wykorzystał w grze. Kolejnym etapem było przyklejanie papierowych pól na wcześniej przygotowanej planszy - już w tym momencie kształtowane było logiczne myślenie i przypomnienie umiejętności pisania cyfr przez dzieci. Na koniec uczniowie wykorzystali swoją wyobraźnię i spróbowali narysować przeszkody i pomoce w grze. Na planszy zostały umieszczone dodatkowe pola takie jak: zagadka, pytanie – nawiązywały do zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo w internecie. Po kilku rundach następowała zmiana kategorii i dzieci mogły nawzajem tworzyć zagadki i pytania związane z inną dowolną kategorią. Gra w dalszym ciągu cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów i jest wykorzystywana w ramach zajęć.

Inspiracją do wspólnego tworzenia gier były wypowiedzi rodziców w ramach innowacji pedagogicznej "Gry i zabawy naszych rodziców i dziadków". Zachęcamy wszystkich do stworzenia własnej gry planszowej – świetna zabawa oraz gwarantowana satysfakcja.

 

Magdalena Masłowska

Izabela Iwaszkiewicz