Uczniowie naszej szkoły już po raz piąty uczcili ofiary Holocaustu oraz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Żonkile są  symbolem pamięci o powstaniu, które wybuchło w warszawskim getcie  19 kwietnia 1943 roku. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i  przez resztę swojego życia pielęgnował pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Marek Edelman w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te rośliny od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Dziś kwiaty te mają symbolizować pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną one w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim.

Projektowi „Żonkile” od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. W sytuacji, która zmusiła nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej należy docenić wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności. Dlatego wirtualnie włączyliśmy się do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”. Społeczność naszej szkoły wzięła udział w przygotowanych przez Muzeum POLIN wydarzeniach on-line.

Uczniowie klas szóstych wysłuchali fragmentu z książki Marcina Szyczygielskiego „Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” oraz fragmentu z książki Katarzyny Ryrych „Pan Apoteker”, które przeczytała ambasadorka akcji - Barbara Kurdej–Szatan. Pierwsza książka opowiada historię żydowskiego chłopca – Rafała mieszkającego razem ze swoim dziadkiem w warszawskim getcie w czasie II wojny światowej. Akcja drugiego utworui rozgrywa się w getcie krakowskim, do którego musiała przeprowadzić się ośmioletnia Bluma i jej cała żydowska rodzina.  Po wysłuchaniu opowieści Rafała i Blumy opisujących życie w getcie szóstoklasiści zastanawiali się, jak wyglądało codzienne życie w dzielnicy otoczonej murem.

Uczniowie klas siódmych i ósmych udali się na wirtualny spacer po wystawie stałej Muzeum POLIN pt. „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dowiedzieli się, jak Żydzi  współtworzyli życie kulturalne międzywojennej Polski. Następnie obejrzeli on-line wystawę pt. "Getto warszawskie" i zrozumieli, jak wybuch II wojny światowej na zawsze przekreślił marzenia, plany i nadzieje tysięcy Żydówek i Żydów. Dowiedzieli się, co spotkało  ludność żydowską w czasie II wojny światowej.

Młodzież z najstarszych klas sprawdziła również swój zasób wiadomości na temat zagłady Żydów w Konkursie wiedzy o Holocauście. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni ocenami celującymi z historii, a pozostali uczestnicy pochwałami.

Udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” umożliwił naszym uczniom poszerzenie wiedzy o tragedii 6 milionów Żydów w czasie II wojny światowej. Był także lekcją szacunku i empatii. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – wolną od nietolerancji, uprzedzeń i nienawiści.

Ewa Zalewska