Dnia 26 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej w Choroszczy gościliśmy pana redaktora Marcina Mazewskiego z Polskiego Radia Białystok oraz panią Urszulę Glińską rzecznika prasowego burmistrza Choroszczy. Wizyta miała związek z międzynarodowym projektem „Face to Face with the World”, który rozpoczął się w naszej szkole od II semestru bieżącego roku szkolnego.


W tym międzynarodowym projekcie uczestniczą dzieci i młodzież z 24 państw świata, między innymi z Maroka, Algierii, Ugandy, Egiptu, Bangladeszu, Syrii, Ghany, Gambii, Nigerii, Kamerunu, Senegalu, Tanzanii, Indii. Szkoła Podstawowa w Choroszczy nawiązała współpracę ze szkołą w Nairobi, stolicy Kenii, gdzie uczy się około 300 dzieci w wieku od 3 do 11 lat.

Pani dyrektor Ewa Zawistowska, nauczyciele oraz uczniowie, biorący udział w projekcje, udzielili wywiadu naszej regionalnej rozgłośni. Odpowiadali na pytania dotyczące szczegółów projektu. Dzieci dzieliły się przede wszystkim swoimi wrażeniami ze spotkania z rówieśnikami z Kenii. Audycja była wyemitowana w piątek 28 lutego na antenie Polskiego Radia Białystok :

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/179904?fbclid=IwAR2eITduobMys8s7dXISkW9Piy3WViM6dXdtODS8EcCoaIbB7p79WSiDq1U

Tego dnia również odbyło się kolejne spotkanie online. Pomimo początkowych problemów technicznych nasi uczniowie nie poddali się i udało im się połączyć z naszą partnerską szkołą, co wywołało żywiołową i radosną reakcję po obu stronach. Uczniowie z Kenii opowiedzieli o egzotycznych zwierzętach, a uczniowie z Polski o zwierzętach domowych. Towarzyszyło temu mnóstwo pozytywnych emocji i uśmiechów. Nasi przyjaciele z Afryki zaprosili polskich kolegów i koleżanki do odwiedzenia ich pięknego kraju.

Jednocześnie ruszyła akcja charytatywna. Organizujemy zbiórkę przyborów szkolnych (m.in. zeszytów, kredek, ołówków, flamastrów, wycinanek) oraz plecaków, aby ułatwić naukę dzieciom w kenijskiej szkole. Zwracamy się do sponsorów (osób indywidualnych oraz firm), którzy chcieliby wesprzeć naszą akcję finansowo i pokryć koszty wysyłki paczek do Kenii. Zapraszamy serdecznie do dzielenia się dobrem, ponieważ ono powraca.

Joanna Chmur, Maria Jabłońska, Beata Gawryluk,Joanna Gaweł, Barbara Joka i Anna Kozłowska