23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - z tej okazji proponujemy literaturę na te trudne czasy kiedy wszyscy potrzebujemy wsparcia. Szczególnie dzieciom potrzebne jest zarówno wsparcie psychiczne jak i pomoc w zrozumieniu tej sytuacji.


Warto wykorzystać dostępne w Internecie różne teksty literackie np. bajki, wiersze  i poradniki  o tym jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie. Wybór jest duży, oto kilka przykładów.

"Masz tę moc" to darmowa książka w formacie pdf napisana przez Agnieszkę Frączek i Ewę Podleś, wydana przez Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów. We wstępie czytamy: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.

- inną pozycją jest ilustrowany poradnik „Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie” autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Moliny Cruz. W poradniku autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu młody czytelnik może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, przez co staje się spokojniejszy. Materiał jest darmowy.

-„Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy” to bajka napisana przez Marię Maruszczyk.

Natomiast wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej " Wirus" pomaga dzieciom zrozumieć czym koronawirus i dlaczego należy myć ręce.

Zachęcamy do wykorzystania naszych propozycji, a żeby wnieść trochę optymizmu do obecnej sytuacji posłuchajmy wspólnie z dziećmi piosenki Magdaleny Berdy Koronawirus niech tylko miłość będzie zaraźliwa.

Walentyna Litwin, Marzanna Szumkowska - nauczyciele bibliotekarze