Dnia 1 marca 2020 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Jest to najmłodsze święto państwowe, ustanowione w lutym 2011 roku, aby oddać hołd "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Właśnie tego dnia w 1951 roku w kazamatach mokotowskiego więzienia strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". „Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel”.

Mianem Żołnierzy ”Wyklętych” czy „Niezłomnych” nazywamy wszystkich członków  antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i  podporządkowaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Sowieckich. Żołnierze Wyklęci po zakończeniu II wojny światowej, w sytuacji, gdy Polska znalazła się w „żelaznych okowach” sowieckiej niewoli, nie złożyli broni i walczyli dalej o wolną Polskę, wierni żołnierskiej przysiędze. Z determinacją  podjęli bój z komunistycznym zniewoleniem o prawo narodu polskiego do wolności i suwerenności.  Zwalczani zarówno przez sowiecki aparat terroru, jak i oprawców w mundurach Ludowego Wojska Polskiego, ginęli w więzieniach, bez prawa do godnej śmierci i pochówku. Grzebani byli  w tajemnicy w nieznanych miejscach. Nie można było o nich głośno mówić przez cały okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dlatego dziś możemy i  powinniśmy  wspominać tych niezłomnych bohaterów, aby ocalić ich od zapomnienia. W pierwszych dniach marca  uczniowie najstarszych klas naszej szkoły na lekcjach historii obejrzeli filmy i prezentacje, mające na celu uświadomienie młodzieży, kim byli i o co walczyli Żołnierze Niezłomni. Przygotowana została również na korytarzu szkolnym wystawka ze zdjęciami bohaterów i notatkami o ich walce. Uczniowie wykonali plakaty promujące Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Te lekcje patriotyzmu pomogły docenić oraz upamiętnić odwagę i poświęcenie naszych przodków. To właśnie  im – Żołnierzom Wyklętym - walczącym o wolność wbrew nadziei, przez lata wypieranym z pamięci rodaków, których historia pozbawiała dobrego imienia  tylko przez to, że umiłowali Polskę i pozostali wierni swym ideałom,  pragnęliśmy  oddać hołd. To oni wierność i miłość do Ojczyzny cenili wyżej niż własne życie. Pamiętać o tych, o których świat miał zapomnieć,  jest naszym obowiązkiem.    

Ewa Zalewska